Apie projektą

Profesinis moterų, einančių vadovaujamas pareigas, konsultavimas skaitmeninių kompetencijų srityje

2020 metų pradžioje Europos Komisija pristatė Lyčių lygybės strategiją 2020–2025 m., kurioje moterų padėtis darbo rinkoje yra Europos politikos centre: moterys turi turėti visas galimybes siekti profesinių tikslų taip pat, kaip ir vyrai ir maksimaliai išnaudoti savo potencialą (Europos Komisija 2020 m.).

Šiuo metu didelė problema yra tebesitęsiantis atotrūkis tarp moterų ir vyrų, užimančių vadovaujančias pareigas, susiduriama ir su kliūtimis užimtumo, darbo užmokesčio, lyčių pusiausvyros sprendimų priėmimo ir politikos srityse. Taip pat matomas ir skaitmeninių kompetencijų ugdymo poreikis, nes ypač vadovaujančiose pareigose skaitmeninimas reikalauja ne tik įgyti skaitmeninių įgūdžių, bet ir apima naujus darbo ir mokymosi modelius bei novatoriškus problemų sprendimų priėmimo būdus įmonėse.

Be to, nėra pakankamai profesionalaus vadovų ir įmonių konsultavimo, ypač kvalifikacijos ir kompetencijų ugdymo srityse. Dėl šios priežasties DIGIGEN projekto grupė parengs, ištestuos su tikslinėmis grupėmis ir įvertins holistinę ir moksline analize pagrįstą žmogiškųjų išteklių specialistų ir karjeros konsultantų programą, kuri apims didaktinį pagrindą, modulius ir medžiagą, skirtą tiek akivaizdiniams, tiek nuotoliniams mokymams. Tiesioginė projekto tikslinė grupė – žmogiškųjų išteklių praktikai ir karjeros konsultantai. Netiesioginė tikslinė grupė – vadovaujamas pareigas einančios moterys, kurios mato poreikį tobulėti skaitmeninimo srityje ir kurioms reikia specialių skaitmeninių įgūdžių.

TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

DIGIGEN tikslas – sukurti, ištestuoti ir įvertinti įgūdžių tobulinimo programą, skirtą profesinio orientavimo specialistėms (-ams) konsultuojant moteris vadoves skaitmenizacijos klausimais.

Pagrindiniai projekto DIGIGEN uždaviniai:

 Suteikti geresnes karjeros galimybes vadovaujamas pareigas einančioms moterims.

Skatinti moterų dalyvavimą skaitmeninėje plėtroje.

Tobulinti karjeros konsultavimo specialisčių (-tų) kompetencijas ir sukurti įgūdžių tobulinimo programą, skirtą žmogiškųjų išteklių specialistėms (-ams) ir karjeros konsultantėms (-ams) skaitmeninių kompetencijų ir moterų profesinės karjeros vystymo klausimais.

Skatinti aukštojo mokslo institucijų ir įmonių bendradarbiavimą.

Skatinti tarptautinių partnerių gerosios patirties mainus ir bendradarbiavimą.

Naujausi tyrimai rodo, kad daugelyje įmonių, ypač mažose ir vidutinėse įmonėse, darbuotojams trūksta reikiamų skaitmeninių įgūdžių. Dauguma įmonių vadovų nesijaučia pakankamai pasirengę artėjantiems pokyčiams, ypač kai įmonės jau yra skaitmenizacijos procese.

Skaitmenizacijos svarba gali būti siejama su kitu Europos Parlamento prioritetu, kuriuo Europos Komisija ir valstybės narės yra raginamos išnaudoti visą skaitmenizacijos potencialą, taip skatinant moterų, einančių vadovaujamas pareigas, įgalinimą.

Be to, vadybos srities darbuotojams nėra pakankamai suteikiama profesinių konsultacijų, tad dėl anksčiau minėtų priežasčių yra būtina, kad žmogiškųjų išteklių specialistai ir karjeros konsultantai konsultuotų moteris vadybos srityje skaitmenizacijos ir skaitmeninio raštingumo klausimais.

Projekto detalės

Projekto laikotarpis: 2021-11-01 – 2024-10-31

Erasmus+ programa: KA220 –VET – Bendradarbiavimo partnerystės profesinio mokymo srityje.

Tikslinės grupės: personalo specialistės (-ai), karjeros konsultantės (-ai) ir vadovaujamas pareigas einančios moterys.

Suinteresuotosios šalys: Aukštosios mokyklos, dėstytojos (-ai), mokslininkės (-ai), švietimo ekspertės (-ai), įdarbinimo agentūros.